Menu
We have vacancies in our Pre-school - please get in touch for more information
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section

 

 

 

Welcome to Southcott Lower School.

 

Our role as governors is to support the Headteacher and Senior Leadership Team to ensure that the children receive the best possible education and care.  We do this by working together strategically, by understanding the aspirations and plans which will move the school forward, and also by identifying any challenges or barriers to achieving this.

 

The Governors all meet together as a governing board to monitor the school budget, and to ensure that children are safe and able to enjoy a rich and varied curriculum.  We look at the priority areas for development of our provision and are proactive in supporting the school leaders to achieve these aims.  In addition, each governor is allocated an individual monitoring responsibility, for example Finance or Special Educational Needs.  This enables key areas to be examined in greater depth, and governor expertise to be developed.

 

The Chair of Governors is Jared Levens who can be contacted via the school office or at

chairofgovernors@southcottlower.cbeds.co.uk

 

The Clerk to the Governors is Penny Parkin, she can be contacted via the school office.

 

Southcott Governors 2020-2021

STAFF GOVERNORS
Sarah Laundy is the Headteacher
Leanne Hall is a Class Teacher and Subject Lead for Geography and History

 

PARENT GOVERNORS

Daniel Hing is a parent governor and has responsibility for Health & Safety
Jo Latham is the Vice-Chair of the governing body. Jo shares responsibility for Safeguarding
Hannah Sides is a parent governor

 

CO-OPTED GOVERNORS

Claire Blount shares responsibility for Safeguarding
Hazel Gorman is the governor responsible for Training and Development
Daniel Kidd is a co-opted governor
Mr Jared Levens is the Chair of the Governing Body
No governors sit on the governing body of another school.  There are no relationships between governors and staff.

Name

Appointed by

Date Appointed

Until

Claire Blount

Appointed by GB/board

08/10/2020 07/10/2024

Daniel Hing

Elected by parents

29/11/2019

28/11/2023

Daniel Kidd

Appointed by GB/board

16/01/2020

15/01/2024

Hannah Sides

Elected by parents

15/11/2018

14/11/2022

Hazel O'Gorman

Appointed by GB/board

19/09/2019

18/09/2023

Jo Latham

Elected by parents

04/01/2018

04/01/2022

Leanne Hall

Appointed by GB/board

13/01/2020

12/01/2024

Sarah Laundy

Ex-officio by virtue of office as

headteacher/principal

01/07/2014

31/08/2030

Top